De câtă forță, sacrificiu, demnitate, conștiință și luciditate este nevoie pentru a putea schimba un sistem tocmai cu oamenii care sunt rezultatul lui?


Abonează-te la sinvlex și pe Facebook !

luni, 16 martie 2009

ORDONANŢA DE URGENTA nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate - actualizată

ORDONANŢA DE URGENTA nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, incluzând toate modificările ş completările aduse până la această dată.
Guvernul României adopta prezenta ordonanta de urgenta.
CAPITOLUL I: Dispozitii generale
Art. 1
(1)Persoanele asigurate pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate în sistemul de asigurari sociale de sanatate, denumite în continuare asigurati, au dreptul, în conditiile prezentei ordonante de urgenta, pe perioada în care au domiciliul sau resedinta pe teritoriul României, la concedii medicale si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, daca:
A.desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau în baza raportului de serviciu;
B.desfasoara activitati în functii elective sau sunt numite în cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, în conditiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevazute la lit. A;
C.beneficiaza de drepturi banesti lunare ce se suporta din bugetul asigurarilor pentru somaj, în conditiile legii.
(2)De aceleasi drepturi beneficiaza si persoanele care nu se afla în una dintre situatiile prevazute la alin. (1), dar sunt:
a)asociati, comanditari sau actionari;
b)administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare ori de management;
c)membri ai asociatiei familiale;
d)autorizate sa desfasoare activitati independente.
e)persoane care încheie un contract de asigurari sociale pentru concedii si indemnizatii pentru maternitate si concedii si indemnizatii pentru îngrijirea copilului bolnav, în conditiile în care au început stagiul de cotizare pâna la data de 1 ianuarie 2006.
(la data 09-nov-2006 Art. 1, alin. (2), litera D. din capitolul I completat de Art. 1, punctul 1. din Legea 399/2006 )
*) În vederea înregistrarii în sistemul public de pensii a stagiului de cotizare realizat în perioada concediilor de asigurari sociale de sanatate de catre persoanele prevazute la art. 1 alin. (2), art. 23 alin. (2) si la art. 32 alin. (1) si (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 casele de asigurari de sanatate vor completa anexele nr. 1.1 si 1.2 la normele aprobate de Ordinul ministrului muncii si solidaritatii sociale nr. 340/2001. Acestea se depun, pâna la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se datoreaza contributia individuala de asigurari sociale, la casa teritoriala de pensii în a carei raza îsi are sediul casa de asigurari de sanatate platitoare.
(la data 22-feb-2006 Art. 1, alin. (2) din capitolul I reglementat de Art. III din Ordinul 95/2006 )
(3)Persoanele prevazute la alin. (2), care au calitatea de pensionari, nu sunt asigurate conform prezentei ordonante de urgenta, cu exceptia pensionarilor de invaliditate gradul III si a pensionarilor nevazatori, care se afla în una dintre situatiile prevazute la lit. c) si d).

9 comentarii:

Anonim spunea...

Sunt bibliotecara la o scoala generala din Constanta, din anul 1993. In urma anuntului de pe forum prin care s-a castigat primul proces pentru sporul de pana la 15% pentru bibliotecari, Consiliul de administratia a hotarat sa primesc acest spor din luna februarie 2009. l-am primit. D-na director al Scolii nr. 37 de care apartine Centrul Contabil a spus ca fara hotarare judecatoreasca nu putem primi acest spor, a dat o dispozitie sa inceteze acordarea acestuia si trebuie sa inaiez si suma primita pana in prezent.In aceiasi situatie se afla si alta colega din acelasi Centru Contabil. Cum putem obtine aceasta hotarare judecatoreasca. Va rugam sa ne ajutati.
Bosnigeanu C. - Scoala "Ion Minulescu" Constanta

Emilian Avrămescu spunea...

In cazul in care CA a hotarat acordarea sporului, centrul contabil trebuie sa motiveze in scris refuzul. Ulterior, directoriul unitati de invatamant poate cere din nou efectuarea platii, situatie in care plata nu mai poate fi refuzata.
In aceasta situatie, oricum, directorul Scolii 37 savarseste un abuz, incalcand hotararea Comisiei Paritare, fapt ce poate atrage raspunderea sa disciplinara.

Anonim spunea...

cand vor primi si laborantii de chimie acest spor?

Emilian Avrămescu spunea...

Cand va prevedea legea sau cand unitatile de invatamant vor efectua evaluarea de risc a fiecarui loc de munca, aspect impus de lege.

Anonim spunea...

sunt prof titular la o scoala si am facut parte din Consiliul de Administratie al scolii. dar datorita faptului ca am participat la concursul pt functia de director impotriva actualei directoare a inceput sicanele si abuzurile . in 15 sept 2008 conf reg. CA am fost reconfirmata ca membru in CA .din data de 1 oct am intrat in concediu medical ( am nascut ) repet concediu medical nu de crestere a copilului . am stat in concediu medical exact 126 zile timp in care am fost exclusa din CA fara sa mi se comunice nimic. revenind la scoala in 1 febr. am aflat ca sunt exclusa din CA de directoare pe considerentul ca am fost in concediu de crestere a copilului. in locul meu a fist aleasa alta colega care si ea a intrat in concediu fiind gravida iar locul ei nu s-a mai ocupat. Cand am intrebat conducerea scolii ( pe dir) de ce colega mea a fost pus ain locul meu iar in locul colegei care nu a mai venit la serv din data de 1 martie 2009 nu mi-am reluat postul in CA mi s-a raspuns "pe colega ta nu am inlocuit-o ca ea avea alt fel de concediu medical. E legala hotararea directoarei ?

Anonim spunea...

sunt un bugetar si lucrez din 2009. vreau sa intru eu in prenatal pentru ca nevasta mea nu are un an de munca. vreau sa stiu cat o sa fie concediul meu prenatal , fictiv, ca am citit tot felul de site-uri si difera de la una la alta........ast raspuns....


va multumesc!!!

Mag spunea...

Domnule EMILIAN AVRĂMESCU va rog sa imi spuneti daca intre concediul de maternitate si cel de crestere a copilului poate fi luat concediu de odihna. inchei concediul de maternitate in 26 august si as avea nevoie de inca o saptamana pentru a avea vechimea completa pentru a sustine gradul II. Multumesc.

Anonim spunea...

Claudia , AM NASCUT IN 2002,PRIMA FETITA SI IN 2004 CEA DE-A DOUA .MENTIONEZ CA LUCREZ IN INVATAMINT .VREAU SA STIU DACA ACESTI 4 ANI SUNT CONSIDERATI VECHIME IN INVATAMINT SI-N SPECIALITATE

Anonim spunea...

sunt profesor titular am nascut in 2012
am optat pt concediu de maternitate un an m-am intors la catedra as vrea sa va intreb daca pot intrerupe activitatea sa nu ma mai duc in semestrul doi pt ca nu am cu cine lasa copilul
multumesc