De câtă forță, sacrificiu, demnitate, conștiință și luciditate este nevoie pentru a putea schimba un sistem tocmai cu oamenii care sunt rezultatul lui?


Abonează-te la sinvlex și pe Facebook !

joi, 3 octombrie 2013

Plata drepturilor salariale prin card nu este obligatorie

Întrucât la nivelul unităţilor bugetare mai circulă ideea, potrivit căreia, plata drepturilor salariale prin card este obligatorie, publicăm mai jos un extras din Decizia nr. 859 din 16 iunie 2009 a Curţii Constituţionale, din care rezultă fără echivoc faptul că impunerea printr-un act normativ a plăţii drepturilor salariale prin intermediul unui card bancar este neconstituţională.  

Decizia nr. 859 din 16 iunie 2009 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a prevederilor art. 5-8 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 149/2007 privind aprobarea unor măsuri în domeniul finanţelor publice


CURTEA,
examinând adresa de sesizare, punctul de vedere al Guvernului, raportul întocmit de judecătorul-raportor, susţinerile reprezentantului Avocatului Poporului, concluziile procurorului, prevederile de lege criticate, raportate la dispoziţiile Constituţiei, precum şi Legea nr. 47/1992, reţine următoarele:
Curtea Constituţională a fost legal sesizată şi este competentă, potrivit dispoziţiilor art. 146 lit. d) teza finală din Constituţie, ale art. 1 alin. (2), ale art. 2, 3, 10 şi 29-33 din Legea nr. 47/1992, să soluţioneze excepţia de neconstituţionalitate ridicată direct de Avocatul Poporului.
Obiectul excepţiei îl constituie prevederile art. 5-8 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 149/2007 privind aprobarea unor măsuri în domeniul finanţelor publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 882 din 21 decembrie 2007, modificată prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 37/2008, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea i, nr. 276 din 8 aprilie 2008, şi aprobată prin Legea nr. 150/2008, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 544 din 18 iulie 2008.
Prevederile de lege criticate au următoarea redactare:
- Art. 5:
"Ministerele, celelalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale şi locale, precum şi instituţiile publice din subordinea acestora, indiferent de sistemul de finanţare, vor lua măsurile necesare pentru plata drepturilor salariale ale personalului prin intermediul cârdurilor.";
- Art. 6:
"(1) Trecerea la plata drepturilor salariale prin intermediul cardurilor pentru instituţiile publice cu sediile în municipii şi oraşe, prevăzute la art. 5, se va face până la data de 31 martie 2008.
(2) Salariaţii instituţiilor publice cu sediile în mediul rural, prevăzute la art. 5, beneficiază, la cerere, de plata drepturilor salariale prin intermediul cârdurilor. ";
- Art. 7:
"(1) Instituţiile de credit prin care se efectuează plăţile prevăzute la art. 5 sunt selectate de ordonatorii de credite, în condiţiile legii.
(2) Salariaţii pot opta pentru plata pe card a salariilor prin intermediul altor instituţii de credit decât cele selectate în condiţiile alin. (1).";
- Art. 8:
"Instituţiile publice sau, după caz, categoriile de persoane pentru care instituţiile publice sunt exceptate de la prevederile prezentei ordonanţe de urgenţă sunt stabilite prin ordin al ministrului economiei şi finanţelor, la propunerea ordonatorilor principali de credite."
Textele constituţionale invocate ca fiind încălcate sunt cele ale art. 44 alin. (1) privind dreptul de proprietate privată şi ale art. 135 alin. (2) lit. b), potrivit căruia statul trebuie să asigure protejarea intereselor naţionale în activitatea economică, financiară şi valutară. Este invocată şi încălcarea art. 1 paragraful 1 din primul Protocol adiţional la Convenţia pentru apărarea drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale.

Analizând sesizarea, Curtea Constituţională urmează să admită excepţia de neconstituţionalitate formulată de Avocatul Poporului şi să constate că prevederile art. 5-8 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 149/2007 contravin dispoziţiilor art. 44 alin. (1) din Constituţie, potrivit cărora "Dreptul de proprietate, precum şi creanţele asupra statului sunt garantate. Conţinutul şi limitele acestor drepturi sunt stabilite prin lege", şi prevederilor art. 1 paragraful 1 din primul Protocol adiţional la Convenţia pentru apărarea drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale, potrivit cărora "Orice persoană fizică sau juridică are dreptul la respectarea bunurilor sale. Nimeni nu poate fi lipsit de proprietatea sa decât pentru cauză de utilitate publică şi în condiţiile prevăzute de lege şi de prevederile generale ale dreptului internaţional".
Chiar dacă drepturile salariale nu sunt drepturi reale, cum este dreptul de proprietate, ci drepturi de creanţă, în privinţa apărării lor, în jurisprudenţa Curţii Europene a Drepturilor Omului acestea sunt asimilate cu bunuri, statuându-se că noţiunile de "bun" şi "proprietate" au un sens care "nu este limitat la dreptul de proprietate asupra bunurilor corporale, ci cuprinde şi alte drepturi şi interese patrimoniale" (cauza Beyler împotriva Italiei, 2000).
Obligarea personalului din instituţiile publice de a primi drepturile salariale prin intermediul cârdului condiţionează folosinţa acestor "bunuri" de existenţa bancomatelor şi automat de voinţa unor persoane juridice private (bănci), care percep pentru eliberarea banilor anumite comisioane. În aceste condiţii, se ajunge la micşorarea drepturilor salariale ale persoanelor din instituţiile publice, fără a se ţine cont de consimţământul acestora. Mai mult, titularii cardurilor nu pot folosi şi dispune de drepturile lor salariale în orice situaţie, fiind ţinuţi de limitarea zilnică a retragerilor sumelor de bani al căror plafon este stabilit de bancă. Or, nici chiar legiuitorul nu poate limita un drept, decât doar pentru un interes de utilitate publică, şi nicidecum pentru un interes privat.
Nimeni nu poate împiedica însă ca persoana să poată solicita eliberarea unui card pentru a putea primi drepturile sale salariale sau alte drepturi de creanţă în această modalitate financiară.
De altfel, Curtea reţine că art. 6 alin. (2) şi art. 8 din ordonanţa de urgenţă criticată permit exceptarea de la regula plăţii drepturilor salariale prin intermediul cardului, dar o asemenea măsură este lăsată la aprecierea ministrului finanţelor publice.
Pentru motivele expuse mai sus, în temeiul art. 146 lit. d) şi al art. 147 alin. (4) din Constituţie, precum şi al art. 1-3, al art. 11 alin. (1) lit. A. d) şi al art. 29 din Legea nr. 47/1992,

CURTEA CONSTITUŢIONALĂ

În numele legii

DECIDE:

Admite excepţia de neconstituţionalitate ridicată direct de Avocatul Poporului şi constată că prevederile art. 5-8 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 149/2007 privind aprobarea unor măsuri în domeniul finanţelor publice sunt neconstituţionale în măsura în care din acestea se înţelege că plata drepturilor salariale prin card este obligatorie.

Definitivă şi general obligatorie.

Decizia se comunică celor două Camere ale Parlamentului şi Guvernului.

Pronunţată în şedinţa publică din data de 16 iunie 2009.

****

Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 520 din data de 29 iulie 2009


6 comentarii:

Niki Vranceanu spunea...

Exista vreo sanctioune pentru conducatorul institutiei publice care refuza sa plateasca in numerar?

Emilian Avrămescu spunea...

Sanctiune disciplinara, contraventionala sau, dupa caz, penala. Recomand sesizarea ITM.

Anonim spunea...

Mai nou se spune ca trezoreria statului nu mai vrea sa elibereze cash pentru plata salariilor. Banuiesc ca in cazul acesta se impune o plangere penala. Dar pentru cine?

Anonim spunea...

La liceele tehnologice elevii de la învăţământ profesional beneficiază de "bursă profesională" în sumă de 200 ron pe lună. Este obligatoriu să li se facă plata doar pe carduri? Menţionez că HG Nr.1062 din 30.10.2012 ce reglementează acordarea acestei burse nu prevede modalitatea de plată. Dacă nu este obligatoriu pe card îmi puteţi spune ce articole de lege se pot invoca pentru a primi bursa în numerar pe stat de plată?

Mulţumesc anticipat!

Joker spunea...

Mi se pare o nedreptate ca ,pt munca si banii tai sa decida functionarii (contabilii institutiilor)sa-ti si impuna sa -ti deschizi cont la o anumita banca ,in timp ce tu deja ai un cont curent deschis !Si aceste lucruri se intampla in institutiile publice de stat !De ce trebuie sa te rogi de unii smecheri ,facuti ,superiori ,in regim de urgenta ,sa-ti dea salariul in numerar (motivand ca se mai gandeste sau in alte situatii ,cunosc un caz(,,mai ai tu nevoie de adeverinte ,te tin 3 luni "-acelasi functionar) Adica nenea asta e platit doar pt a emite adeverinte si sa presteze alte activitati din fisa postului si ne baga pumnu'n gura ?!Mai nene A.S.cine te-a facut superior nu ti-a dat sa citesti si legi ,nu stii ca faci prea mult abuz de functie si se poate ca cineva sa te dea in judecata ?!

Joker spunea...

Mi se pare o nedreptate ca ,pt munca si banii tai sa decida functionarii (contabilii institutiilor)sa-ti si impuna sa -ti deschizi cont la o anumita banca ,in timp ce tu deja ai un cont curent deschis !Si aceste lucruri se intampla in institutiile publice de stat !De ce trebuie sa te rogi de unii smecheri ,facuti ,superiori ,in regim de urgenta ,sa-ti dea salariul in numerar (motivand ca se mai gandeste sau in alte situatii ,cunosc un caz(,,mai ai tu nevoie de adeverinte ,te tin 3 luni "-acelasi functionar) Adica nenea asta e platit doar pt a emite adeverinte si sa presteze alte activitati din fisa postului si ne baga pumnu'n gura ?!Mai nene A.S.cine te-a facut superior nu ti-a dat sa citesti si legi ,nu stii ca faci prea mult abuz de functie si se poate ca cineva sa te dea in judecata ?!