De câtă forță, sacrificiu, demnitate, conștiință și luciditate este nevoie pentru a putea schimba un sistem tocmai cu oamenii care sunt rezultatul lui?


Abonează-te la sinvlex și pe Facebook !

joi, 9 octombrie 2014

Notele cuprinse în Legea bugetului, care au produs confuzie în privinţa decontului navetei, au fost abrogate

În acest moment, avînd în vedere abrogările intervenite prin O.U.G. nr. 59/2014, singura modalitate legală privind acordarea decontului pentru naveta personalului didactic şi didactic auxiliar, care nu dispune de locuinţă şi căruia nu i se poate oferi o locuinţă corespunzătoare în localitatea unde are postul, rămâne cea stabilită de art.105 (2) lit f) din Legea educaţiei naţionale nr.1/2011, în aplicarea căruia au fost emise InstrucţiunileMinistrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 2/2011 


Potrivit O.U.G. nr. 59/2014, în cuprinsul Legii nr. 356/2013 a bugetului de stat pe anul 2014, la anexa nr. 3 (anexa nr. 4 în forma iniţială a legii) "Sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru finanţarea cheltuielilor descentralizate la nivelul judeţelor pe anul 2014", nota de subsol nr. 2 se abrogă.

 Nota de subsol nr. 2 - care a fost abrogată
2)Din economiile înregistrate de unităţile de învăţământ special şi centrele de resurse şi asistenţă educaţională la cheltuieli cu bunuri şi servicii, se pot deconta cheltuieli cu naveta cadrelor didactice, pe perioada cursurilor, în limita distanţei de 50 km, şi în limita sumei de 26 lei/cadru didactic/lună pentru distanţa de 3 km. Pentru distanţele ce depăşesc 3 km, până la 50 km, suma de 26 lei/cadru didactic/lună se suplimentează cu 2 lei pentru fiecare kilometru.

De asemenea, la anexa nr. 4 (anexa nr. 5 în forma iniţială a legii) "Sume defalcate din taxa pe valoarea adăugata pentru finanţarea cheltuielilor descentralizate la nivelul comunelor, oraşelor şi municipiilor, sectoarelor şi Municipiului Bucureşti, pe anul 2014", nota de subsol nr. 4 se abrogă.

Nota de subsol nr. 4 - care a fost abrogată 
4)Din economiile înregistrate de unităţile de învăţământ preuniversitar de stat la această categorie de cheltuieli se pot deconta cheltuieli cu naveta cadrelor didactice, pe perioada cursurilor, în limita distanţei de 50 km, şi în limita sumei de 26 lei/cadru didactic/lună pentru distanţa de 3 km. Pentru distanţele ce depăşesc 3 km, până la 50 km, suma de 26 lei/cadru didactic/lună se suplimentează cu 2 lei pentru fiecare kilometru.

7 comentarii:

Anonim spunea...

Foarte rau ca s-a abrogat aceasta preverede....macar atat se putea deconta din finantarea de baza ale caror credite bugetare vor ramane neutilizate .Degeaba ai bani daca nu poti sa-i folosesti unde ai nevoie !

Anonim spunea...

Foarte rau ca s-a abrogat aceasta preverede....macar atat se putea deconta din finantarea de baza ale caror credite bugetare vor ramane neutilizate .Degeaba ai bani daca nu poti sa-i folosesti unde ai nevoie !

Anonim spunea...

Foarte rau ca s-a abrogat aceasta preverede....macar atat se putea deconta din finantarea de baza ale caror credite bugetare vor ramane neutilizate .Degeaba ai bani daca nu poti sa-i folosesti unde ai nevoie !

Anonim spunea...

Foarte rau ca s-a abrogat aceasta preverede....macar atat se putea deconta din finantarea de baza ale caror credite bugetare vor ramane neutilizate .Degeaba ai bani daca nu poti sa-i folosesti unde ai nevoie !

Anonim spunea...

Foarte rau ca s-a abrogat aceasta preverede....macar atat se putea deconta din finantarea de baza ale caror credite bugetare vor ramane neutilizate .Degeaba ai bani daca nu poti sa-i folosesti unde ai nevoie !

Vioara Temian spunea...

Si acum suntem in ceata totala. Ce inseamna "conform legii?". Legiuitorul stie ca asa confuzia e si mai mare? Nu se specifica nicaieri daca se pot deconta abonamente saptamanale, sau numai lunare. Sunt cadre didactice cu postul in trei scoli la care fac naveta. Un abonamet saptamanal costa mai mult decat pretul unui abonament lunar. Exemplu: Cluj-Napoca-Aghiresu-jud Cluj.
Directorii de unitati sunt derutati din aceasta cauza si ne intreaba chiar"In ce lege se specifica decontarea abonamentului, fara precizarea tipului de abonament?"Adica, cu alte cuvinte, ca se poate deconta si un astfel de abonament, sau cadrele didactice afalte in aceasta situatie isi fac trei abonamente lunare pentru fiecare din cele trei unitati in care functioneaza? Ca, de... au salarii mari, in caz ca nu se deconteaza pot plati ei...saracii!!! Ca daca cei indrituiti sa deconteze vor refuza, pe motiv ca nu au banii, ce se va intampla? S-a gandit cineva la asta?

Emilian Avramescu spunea...

Doamna Temian, decontarea se face conform Instructiunii nr. 2/2011. gasiti acolo toate detaliile.
Iata un link: http://sinvlex.blogspot.ro/2008/10/decontarea-navetei-pentru-personalul.html