De câtă forță, sacrificiu, demnitate, conștiință și luciditate este nevoie pentru a putea schimba un sistem tocmai cu oamenii care sunt rezultatul lui?


Abonează-te la sinvlex și pe Facebook !

miercuri, 21 ianuarie 2015

F.S.L.I. cere ca Ministerul Educaţiei să-şi respecte obligaţiile asumate prin contractul colectiv

sursa: www.fsli.ro 

Un comentariu:

MD-afiliat FSLI spunea...

Daca este posibil va rog sa instiintati sindicatul([b]nivel national[/b]) despre urmatoarele probleme:

[b]1.Costul standard per elev - gimnaziu urban-(este baza stabilirii costului) s-a majorat de la 2492, in anul 2014, la 2520, anul acesta=> crestere de ~1.1%.
Oug salarizare 2015=> crestere de 10.25%(did+did aux) (martie 5% si sept 5%)[/b]

[i][u] Din cele doua comparatii deducem necorelarea cresterilor salariale cu banii alocati pentru salarii. [/i][/u]

[b]Avand in vedere si revenirea din sep. 2015 a gradatiilor de merit la did. aux. va rog sa informati despre reglementarea acestui aspect, pentru a nu se ajunge la lipsa finantarii pe ultimele trimestre si a monitorizarii de catre minister in cazul depasirii sumelor alocate.[/b]

[b]2.Se impune modificarea programului EDUSAL a.i. sa respecte art. 150(3)-Codul Muncii si nu doar 60%(stat de avans) si restul ulterior.[/b]

[i]CODUL MUNCII
Art. 150. [cuantumul şi plata indemnizaţiei de concediu]
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.[/i]

[b]3.Se impune modificarea CCMUNSAIP 2014 in corelatie cu Legea 63/2011[/b]

[i]Legea 63/2011-> CAPITOLUL II: Metodologia de calcul al drepturilor salariale care se acordă personalului didactic auxiliar->Art2(2) E. si Art3 E. sporul de stabilitate nu face parte din salariul de incadrare/baza(A) si este 15% din A+B+C+D

CCMUNSAIP 2014 ->Art 35(2) sporul de stabilitate de 15% inclus in salariul de baza[/i]

[b]4.Pentru respectarea, pe viitor(in cazul abrogarii L63/2011), a pct.3 este necesara modificarea/includerea(dupa caz) acestui spor in L284/2010 sau in alte legi de salarizare care vor inlocui L284/2010.[/b]